HTML Nedir ? Ne İşe Yarar ?

HTML, ingilizce “Hypertext Markup Language” yani “Hiper Metin İşaretleme” olarak tercüme edilmektedir. Web sayfaları geliştirmek için kullanılan bir dildir.

Html Ne İşe Yarar ?

HTML bir etiket dili olarak tanımlanır. Bir programlama dili olarak tanımlanamaz çünkü HTML ile kendi başına çalışan programlar yazamazsınız. Daha çok görüntü, yazı, gibi verileri ve sayfaları birbirine bağlamak için kullanılır.

Sadece HTML kodları kullanılarak web siteleri oluşturulabilir fakat bu web siteleri görsellik açısından yetersiz olduğu için kullanıcılar için pek de bir şey ifade etmeyecektir. Sitenize görsellik kazandırmak için CSS ve javaScript gibi gibi dillere de ihtiyacınız olacaktır. CSS ve javaScript gibi diller HTML olmadan bir işe yaramayacaktır.

HTML kodları yazmak için bir program kullanmanıza gerek yoktur. Bilgisayarınızdaki not defterine html kodlarını yazarak tarayıcınız üzerinde çalıştırabilirsiniz.

HTML kodları web tarayıcıları tarafından yorumlanır ve çalıştırılırlar. Bu yüzden bir web sitesinin farklı tarayıcılarda farklı görünmesi normaldir.

HTML kodları arama motorlarına siteniz ile alakalı bilgiler verir. Örneğin, yazı başlığı burası, yazı açıklaması burası gibi.

HTML ile ilgili anlatacaklarımız bittiğine göre web programlamaya başlayacak olan arkadaşların HTML ile başlayıp beraberinde ise CSS ve javaScript öğrenmeleri mantıklı olacaktır.

AvatarYazar:

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir